Svatba v zimě

Okouzluje Vás zasněžená zimní krajina? Nebo potřebujete narychlo naplánovat veselku? Či jen prostě chcete mít svatbu krapet jinou než většina ostatních? Pak i Vám určitě proběhly hlavou myšlenky směřující ke svatbě v zimě, která se při štěstí na sníh může proměnit v zasněženou pohádku.

Rozhodnete-li se pro svatbu v zimě, je dobré promyslet několik zásadních bodů. Ty hlavní z nich se Vám pokusím níže nastínit. Přidám také nějakou tu inspiraci pro vytvoření té nejkrásnější zimní pohádky.

Než s tímhle začneme je dobré uvést si pár výhod a nevýhod svatby v zimě. I to Vám může pomoci s rozhodnutím, zda do sňatku s Vaším milým vstoupit v těch chladnějších měsících nebo si počkat na tradičnější letní měsíce.

Výhody

 • při štěstí na sníh, nádherný zážitek s překrásnými fotografiemi
 • svatebčané ani ženich nepadnou horkem
 • levnější nájmy svatebních míst
 • možná sleva u dodavatelů
 • volné termíny na matrice a větší pravděpodobnost volného termínu hodně poptávaných dodavatelů
 • velká pravděpodobnost, že budou hosté mít čas a moct dorazit (není období dovolených atp)
 • volné svatební šaty v půjčovnách
 • neroztečou se horkech ani dorty a dezerty, ani make up nevěsty

Nevýhody

 • svatební fotografie s hosty v kabátech
 • při smůle na počasí, deštivo, zamračeno, přílišná zima
 • brzy tma a tedy nutné velmi brzké párové focení a celkově pokud má být obřad venku bez značného osvětlení, měl by být směřován k poledni
 • doprava – plánujete-li přesuny v autech může to klouzat, zapadnout mohou auta atp
 • velká nutnost mokré varianty obřadu i hostiny zajištěná a připravená se vším všudy, neboť zde je velká pravděpodobnost náhlé změny počasí 

Barvy pro zimní pohádku

Před tím, než se dostaneme k tipům pro jednotlivé sekce svatby, je důležité zmínit barvičky. Barvy svatby jsou vlastně jedním z prvních, co si novomanželé musí zvolit, než začnou vybírat a objednávat oznámení, květiny a dekorace, popřípadě oblek či doplňky k šatům. Jako základ pro kombinování s výraznějšími barvami se používá hnědá (tmavá) a zelená. K těm nejtradičtějším zimním barvám pro svatby pak patří výrazná červená či rovnou vínová, hodně frčí také stříbrná. A samozřejmě to vše doplňuje tu základní barvu – bílou. Jak tyto barvy použít a nakombinovat? Můžete se inspirovat v jednotlivých sekcích níže na fotografiích.

Začněte u oblečení

Bude zima. To je více než jasné. Někdo ji má rád. Ano, ale i ten dotyčný bude pravděpodobně potřebovat více než základní svatební svršek. Jak se se zimou poprat? Níže pár tipů:

 • celou svatbu udělat v proskleném interiéru, kde sníh a zima působí pouze jako kulisa
 • ženich i nevěsta si pořídí krásné, vhodné kabáty a absolvují venkovní obřad v nich
 • ženich zvládne zimu jen v saku – v tom případě je doporučováno neviditelné tričko pod košili a alespoň 3 dílný oblek ideálně z teplejších materiálů
 • nevěsta může využít kromě výše uvedeného kabátu i kožešinovou bundu, plášť, bolerko či pelerínu
 • nepodceňte obutí – hlavní je mít nohy v teple 🙂
 • uvolněnou svatbu mohou klidně novomanželé absolvovat ve shodných rolácích
 • nejen pro novomanžele, ale také pro hosty jsou skvělé deky na zahalení při pocitu chladu

Se vším výše uvedeným se dá pohrát co se ladění například s družičkami či barvou svatby týče.

Květiny

Nic složitého v tom nehledejte – zeleň (ať už eukalyptus nebo smrkové větvičky), bílé květy a to vše doplněné buď rudými či vínovými květy, šípky či cesmínou nebo třeba šiškami.

Dekorace

Na zimních svatbách se používají především přírodní prvky v již dříve zmíněných barvách. K dekoracím se využívají například šišky, smrkové větvičky, granátové jablko, umělý sníh a především svíčky a svícny nebo světýlka. Ty jsou totiž tím, co vytvoří to teplo toho večera, to kouzlo. Nádherná místa jsou také ta, která mají krb, jež se dá dozdobit a využít.

Obřad

Existují dvě základní možnosti – obřad venku a vevnitř. Oba mají své kouzlo. U toho venkovního je třeba řešit příhodnost počasí stejně tak jako zabezpečit teplo pro vaše hosty. Nejen kožešiny či deky na lavičky, kde hosté usednou, ale také deky pro ty, kteří budou stát, aby se do nich mohli zabalit. Možností, která není moc vkusná, ale zařídí rychle a efektivně teplo jsou ohřívače známé jako hříbky. I ty by mohly přijít vhod, kdyby bylo nejhůř

U toho vnitřního obřadu se zase budete prát se světlem – v zimě do interiéru celkově proniká dost málo světla a mít veselku ponurou, to není ono (nemluvě poté o boji fotografa o hezkou fotku). Proto se zde vyloženě nabízejí svíčky či světýlka. Obřady jsou poté vyloženě kouzelné. Vnitřní variantu mějte vždy připravenou, i když zapřísáhle věříte a chcete obřad venku.

Snubní prsteny

Ty se neodmyslitelně pojí se svatebním obřadem. Na čem je v zimě přinést? Krabička či talířek vystlaný jehličím, skleněná krabička se stříbrnými okraji vysypaná sněhem nebo rudými růžemi? To vše tématicky perfektně zapadá stejně tak jako třeba obyčejná šiška.

Slavnostní hostina

Jak vyladit detaily svatební hostiny. Nechci se již opakovat se svíčkami, takže se zaměřím na číslování stolů a hlavně jmenovky. Jmenovka je to, čeho si všimne každý! A můžete ji dokonce udělat takovou, že si ji každý i odnese – například plecháček s jeho jménem, nebo kouli na vánoční stromeček. Chcete-li se držet přírodních materiálů, pak jsou šišky perfektními stojánky na jmenovky. Již zmíněné koule se dá využít také pro číslování stolů. Svíček se dotknu jen zlehka – je super využít například ty s vůní vanilky – krásně to dokreslí vánoční atmosféru. A opět se budu opakovat – teplé deky jsou nade vše!

Dort a sladký bar

Začneme pozitivně – tát vám nic z toho nebude. Jaký dort ale zvolit? V zimě se nemusíte striktně držet volby odlehčeného dortu. Naopak v zimě lidé zvládnou klidně i něco hutnějšího. Co se dekoru týče, určitě se i zde opakuje příroda, případně potah z marcipánu či fondánu a stříbrný look vykreslující například vločky.

Tolik oblíbené cake pops či makronky se mohou také barevně sladit do zimních tónů stejně tak jako si můžete pohrát s příchutěmi – co taková čokoláda, vanilka, skořice? Také vám to připomíná Vánoce a teplo zimního krbu? Kromě jiného se skvěle dekorují i cupcakes.

Někdo miluje vánoční cukroví natolik, že i to přidá do svého sladkého baru, má-li svatbu v předvánočním čase. Proč ne? Fantazii se meze nekladou.

Fontána, z níž bude stékat horká čokoláda, do které si budou moci hosté namočit čerstvé ovoce či malé marshmallow, také není k zahození. Bavíme-li se o čerstvém ovoci – to je na svatbách velmi oblíbené, ať se konají v létě, zimě, na jaře či na podzim. V zimě se v Čechách hojně začíná konzumovat exotické ovoce. Proč nepřidat na sladký bar i třeba lichi, kaki nebo karambolu?

Dárky pro hosty

Ani v zimě nezapomínejte na své nejmilejší, kteří dorazí, aby s Vámi strávili Váš den D. Je důležité zmínit, že tito lidé opravdu přicházejí, neboť Vás mají rádi, nikoliv pro to, že očekávají nějaký dárek. I když je třeba zmínit, že výslužka si už získala nějakou tu tradici. Ano, nejčastěji najdou hosté ve výslužce koláčky či zákusky, proč ale nezkusit být v zimě krapet kreativnější? Co třeba předpřipravená směs na domácí čokoládu, symbolická rolničku nebo rukavice nebo i deka s logem Vaší svatby? Samozřejmě i již zmíněné jmenovky mohou posloužit jako vděčný a tématický dárek (plecháčky či koule na vánoční stromek).

Vychytávky

Ještě stále Vám přijde těch nápadů málo a rádi byste se ještě krapet více odlišili? Navrhuji Vám bar s horkou čokoládou nebo co třeba punčový bar, bar se svařeným vínem nebo grogem? To bezpochyby hosty zahřeje. A kdyby ne, myslete na ty deky!

Zvolíte-li zimu pro svou svatbu, jak jinak vstoupit na společnou cestu životem než zasypáni sněhem? Ano, samozřejmě umělou náhražkou..