Plánujete svatbu venku a nejste si jistí, zda pro ni máte všechno připraveno?
V článku shrnu několik základních náležitostí, na které byste neměli zapomenout.
Volba místa
- Uzpůsobené prostory pro konání svatby – to jsou různé zahrady, parky a sady, které povětšinou patří k nějakému zámku/hradu/resortu
- Tyto prostory jsou uzpůsobené pro konání svatby, tudíž mají přímo v daných prostorech k dispozici základní zázemí (nebo poblíž), což je pro vás výhodou.
- Nepolíbené prostory – jedná se o prostory, kde se svatba ještě nekonala popřípadě koná se zřídkakdy – pole, louky, vlak, zřícenina hradu atd.
- Tato místa nejsou uzpůsobena na konání svatby, tudíž organizace je krapet složitější. Je nutné zajistit si všechny potřebné souhlasy (například souhlas majitele pole/louky, nájemní smlouvu na vlak a souhlas pro využití jisté trati atd.), oddávajícího, základní zázemí (které je rozsáhlejší s rostoucím počtem svatebčanů)
- Zvažujte také u místa, zda se zde bude konat pouze obřad nebo i hostina. V případě, že se hostina koná na jiném místě, je třeba zajistit přepravu nejen pro novomanžele.
Zázemí
Čím více svatebčanů na venkovní svatbě budete mít, tím větší zázemí bude třeba vytvořit. Níže ty nejdůležitější body.
- židle na obřad pro nejbližší rodinu + stůl pro podpis dokumentů
- slavobrána, ve které budou novomanželé oddáni
- koberec či jiné vyznačení příchodu k oltáři (například okvětní lístky růže rozsypané na zemi)
- místo na uskladnění okvětních lístků růže, rýže, bublifuků či jiných věcí, které se budou používat při špalíru při odchodu novomanželů od oltáře
- určitě při volbě místa pro venkovní svatbu myslete na stromy či jiné možnosti stínu, kde bude příležitost ukrýt se před ostrým sluncem – především starší ročníky toto ocení
- myslete na možnost mokré varianty – nějaké altánky/přístřešky či párty stan
- mějte na paměti, že i když obřad sám o sobě trvá třeba 10 minut (ty nejkratší varianty) shromáždění svatebčanů i poobřadový ceremoniál nějaký čas zabere. Je tedy třeba mít nachystanou alespoň vodu, neboť v případě vedra by mohly omdlívat nejen lidé starších ročníků.
- toalety – na ty se nesmí nikdy zapomenout
Hudba a ozvučení
- U venkovní svatby je třeba myslet na potřebnou techniku a především nataženou elektriku pro tuto techniku
- Určitě je třeba ozvučit obřad. Neboť i když oddávající tvrdí, že umí mluvit nahlas, v 90% ho bez mikrofonu prostě většina svatebčanů neslyší.
- Pokud budou novomanželé chtít hudbu na příchod k oltáři, na gratulace či k průchodu špalírem, je třeba mít zajištěnou dostatečnou techniku a člověka, který hudbu bude pouštět a bude informovaný o tom, kdy a co má pouštět.
- V případě venkovní svatby platí téměř vždy pravidlo 10. hodiny. To znamená, že párty venku ve 22.00 umře, neboť bude muset být vypnuta hudba. Proto je lepší mít pro pozdější hodiny možnost dokončení párty uvnitř nějaké budovy.
- Výjimečně se najdou místa, která jsou tak odlehlá, že se na ně hluková vyhláška nevztahuje. Potom se jedná o jedny z nejkrásnějších svatebních párty – do rána, za svitu měsíce, v letních horkých večerech,..
Prstýnky
- Promyslete si, kdo Vám je bude schraňovat.
- Kdo je přinese (svědek, pes, dítě,..)
- Na čem jsou přineseny popřípadě na čem budou nachystány
Cesta k oltáři
- Je třeba, aby nevěsta opravdu dobře zvážila svatební obuv, neboť u venkovní svatby bývá cesta k oltáři krapet drsnějším terénem – hlína/trávník/kamínky – ne každá tohle zvládne na podpatcích.
Svatební hostina
- Pokud se bude konat celá hostina venku, pak je třeba zajistit kompletní zázemí pro catering.
- určitě je v tomto případě nejsnazší část hostiny pokrýt grilem
- nutné zařídit židle a stoly pro veškeré svatebčany
- je dobré mít částečně mokrou verzi – párty stany/altánky
- myslete také na přímotopy v případě večerního chladu